CorkonomicsThe economics of wine production, collection, and vineyards
Rakamlar
Bağ arazisi · Pauillac≈$2,798,250 bir hektar▼ aşağı 17% on 20232024Açılış fiyatı · Château Lafite Rothschild 2025≈$376 bir şişe▲ yukarı 17% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · Romanée-Conti Grand Cru, DRC 2019$22,917 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Burgundy grand cru (Pinot Noir)$48–283şarap için ABD gümrük vergisi · Canada+50%bu yana Aug 2026ABD'de sıradan bir market şişesi$13.77 bir litre▼ aşağı 1.3% bir yıldaSep 2026Bağ arazisi · Margaux≈$1,567,020 bir hektar▼ aşağı 7% on 20232024Açılış fiyatı · Château Cheval Blanc 2025≈$376 bir şişe▲ yukarı 22% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · La Tâche Grand Cru, DRC 2018$5,417 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Champagne prestige cuvée$26–89şarap için ABD gümrük vergisi · Australia+12.5%bu yana Jul 2026Bağ arazisi · Côte-Rôtie≈$1,511,055 bir hektar▲ yukarı 8% on 20232024Açılış fiyatı · Château Mouton Rothschild 2025≈$336 bir şişe▲ yukarı 19% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · Richebourg Grand Cru, DRC 2012$3,542 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Bordeaux classified growth (2nd–5th)$17–61şarap için ABD gümrük vergisi · New Zealand+12.5%bu yana Jul 2026Bağ arazisi · Côte de Nuits grand cru≈$7,275,450 bir hektar2019Açılış fiyatı · Château Palmer 2025≈$268 bir şişe▼ aşağı 19% bir önceki yıla göreBağ arazisi · Pomerol≈$2,238,600 bir hektar2023
Corkonomics
ÖğrenÜzümlerBölgelerŞaraplarHaberler
Şarap temelleriBeş şarap türüŞarap nasıl tadılırŞarap etiketi nasıl okunurYemekle şarapŞarap terimleri
Learn the economicsThe economics of wine productionThe economics of wine collectingCourses
Bölgeler
Şaraplar
FiyatlarBir şişenin üretim maliyetiBağ arazisi ne kadara mal olurÜzüm fiyatlarıSınırın eklediğiŞarabın fiyatı neden bu kadarPiyasaya çıkış fiyatlarıMüzayede sonuçlarıTarifelerPiyasaya genel bakışResmi istatistiklerde şarapBağ ekonomisiAraştırma
Daha fazlaVeriye SorYapay zeka ajanlarıKaydedildiAPIHakkımızdaMetodolojiİletişim
Koyu mod
Dil
Currency
Ayarlar
Koyu mod
Dil
Currency

Şaraba yeni misiniz? Kısa derslerle başlayın, ardından bilmediğiniz her kelimeyi arayın.

Öğren · Şarap terimleri · Kayıtlı sayfalarınız

Château Haut-Brion

The smallest first growth by production and the most Merlot-heavy, from a vineyard inside the Bordeaux suburbs.

Bu şarabı kaydet · Karşılaştır

Vineyard landscape in Pessac-Léognan, Graves, Bordeaux
A S Santacreu Anita · Adobe Stock · Adobe Stock Standard License

Château Haut-Brion's grand vin blends roughly equal Merlot and Cabernet Sauvignon from about 48 hectares in Pessac-Léognan, aged in new oak for about 18 months. Production is reported by the trade at around 8,000–10,000 cases, among the lowest of the first growths, which shows in a somewhat thinner secondary market than Lafite's or Mouton's.

Yapımcı
Château Haut-Brion
İtibaren
Pessac-Léognan, Bordeaux
Stil
KırmızıMerlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc
Tipik bir yılda üretilen şişe sayısı
108K
Şarap türü

Bordeaux first growth

Bordeaux'nun beş birinci cru classé mülkünden birinden kırmızı şarap. Her fıçı yenidir, üzümler elle toplanır; şarap şişelenmeden önce bir buçuk yıldan fazla bekler.

Bu tür bir şişeyi üretmek ne kadar tutar

Lambri kaplı bir yemek odasında beyaz masa örtüsünde bir karaf ve kırmızı şarap kadehi

İyi yıllar ve kötü yıllar

Her kare bir yılı temsil ediyor. Kare ne kadar koyuysa o yılın havası üzümler için o kadar iyiydi. Hakkında okumak için bir yıla dokun.

İstisnaiMükemmelÇok iyiİyiKarmaZor
Temel bilgiler

The wine and its economics

Château Haut-Brion's grand vin blends roughly equal Merlot and Cabernet Sauvignon from about 48 hectares in Pessac-Léognan, aged in new oak for about 18 months. Production is reported by the trade at around 8,000–10,000 cases, among the lowest of the first growths, which shows in a somewhat thinner secondary market than Lafite's or Mouton's.

Bir tablodaki her yılHer yılın nasıl puanlandığı ve üreticinin ilk istediği fiyat
VintageYılın değerlendirmesiPiyasaya çıkış fiyatıNe kadar nadir (0–100)Yetiştirme sezonu
2025Mükemmel — 41A dry winter, an early budbreak and severe drought from June; September rain revived the…
2024Karma — 41A mild, wet winter and budbreak in mid-March; a difficult flowering and disease pressure…
2023Çok İyi ≈$349 42A rainy, cool winter; vigorous spring growth that needed intensive work against mildew…
2022İstisnai ≈$578 42Hot, dry summer; small berries, low yields, high concentration.
2021Karma ≈$470 42Frost, mildew and a cool summer; variable quality and small crops.
2020Mükemmel ≈$484 43
2019Mükemmel ≈$316 43
2018Mükemmel ≈$457 44
2017İyi ≈$390 44
2016İstisnai — 45Wet spring then a dry summer; a large, balanced crop widely rated with 2009 and 2010.
2015Mükemmel — 45
2014Çok İyi — 46
2013Zor — 46Cold wet spring, poor flowering, rot at harvest; small crops and severe selection at the…
2012İyi — 46
2011İyi — 47
2010İstisnai — 47Cool nights and a dry summer gave high tannin and acidity; released at prices above 2009…
2009İstisnai — 47Warm, dry, long growing season; widely described as one of the great modern vintages…
2008Çok İyi — 48
2007Karma — 48
2006Çok İyi — 48
2005İstisnai — 48
2004İyi — 48
2003Karma — 49
2002İyi — 49
2001Çok İyi — 49
2000Mükemmel — 49
1999İyi — 50
1998Çok İyi — 50
1997Karma — 50
1996Mükemmel — 50
1995Çok İyi — 50
1994— — 51
1993— — 51
1992— — 51
1991— — 51
1990İstisnai — 51
Çıkış fiyatı, üreticinin bir şişe için ilk talep ettiği fiyattır. Tire, fiyatın yayınlanmadığı anlamına gelir.

Yıl ve puana göre ara

Vintaja göre piyasaya çıkış fiyatıÜreticinin şişe başına istediği fiyat, yıl yıl

Her nokta, o vintage ilk sunulduğunda üreticinin tek şişe için belirlediği fiyatı gösterir; bu fiyatlar sektör yayınlarına dayanır. Düşen bir çizgi üreticinin açılış fiyatını düşürdüğünü gösterir; bunun nedeni genellikle önceki vintagein yavaş satmasıdır. Yükselen bir çizgi ise güçlü bir yılın ardından gelen özgüvendir.

$200$300$400$500$600201820192020202120222023Release price · 2017-07-01 · $390Release price · 2018-07-01 · $457Release price · 2019-07-01 · $316Release price · 2020-07-01 · $484Release price · 2021-07-01 · $470Release price · 2022-07-01 · $578Release price · 2023-07-01 · $349$ per 75 cl bottle at first offerVintage yearVintages 2017–2023 with a reported release price · sources listed in the table above · ≈ converted to USD at the 9 Oct 2026 rate
bildirildiği şekliyle, çıkış para birimi cinsinden, 75 cl şişe başınaKaynak: adlandırılmış yayınlar, her hasat yılı sayfasında kaynak gösterilen
Bu şarabın üretim maliyeti nedir?Tahminimiz: $28–$95 bir şişe

Bu gibi bir şarabın tek şişesini üretmenin maliyeti yaklaşık $28 ile $95 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Mağazadaki fiyat çok daha yüksektir; çünkü arazi kıttır, isim ünlüdür ve şarap size ulaşana kadar pek çok aracı payını alır.

BileşenDüşükYüksek
Imputed land cost$11.34$43.88
Vineyard operations$3.31$10.24
Oak barrels$0.56$1.61
Winemaking labour and cellar work$2.50$5.00
Cellar aging$1.20$2.96
Bottle, closure, label, case and bottling$4.90$13.40
Winery overhead$3.00$7.00
Financing over the aging period$1.61$10.89
Tahmini şaraphane üretim maliyeti$28.42$94.98
One standard bottle, at the winery door. Built in US dollars and shown in your chosen currency.

Tam dökümü gör

Güncel müzayede sonuçlarıKoleksiyoncuların bu şarabın şişelerini sattığında elde ettiği fiyatlar
Satış tarihiVintageEv ve satışBiçimLot fiyatıŞişe başına
Sep 20261996Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 29312 × 75 cl≈$5,292≈$441 prim dahil
Sep 20262005Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 2843 × 150 cl≈$4,299≈$1,433 prim dahil
Sep 20261996Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 23512 × 75 cl≈$5,292≈$441 prim dahil
Sep 20262017Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 3612 × 37.5 cl≈$1,984≈$165 prim dahil
Jul 20262009Christie'sThe Cellar of an Obsessive Collector Part III: Online (sale 24946) · lot 101 × 600 cl≈$6,371≈$6,371 prim dahil
Jul 20262008Christie'sThe Cellar of an Obsessive Collector Part III: Online (sale 24946) · lot 96 × 150 cl≈$4,779≈$796 prim dahil
Jul 20261999Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11072 × 75 cl$812$406 prim dahil
Jul 20262001Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11062 × 75 cl$750$375 prim dahil
Jul 20262003Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11052 × 75 cl$750$375 prim dahil
Jul 20262004Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11043 × 150 cl$2,125$708 prim dahil
Jul 20262004Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11039 × 75 cl$3,250$361 prim dahil
Jul 20262007Christie'sFine & Rare Wines: Featuring The Reserve Cellar and 50th Anniversary Wines Direct From Stag's Leap Wine Cellars (sale 24555) · lot 11028 × 75 cl$3,000$375 prim dahil
Fiyatlar her satışın kendi para birimiyledir. Christie's ve Sotheby's alıcı komisyonunu dahil eder; Hart Davis Hart ise komisyon öncesi fiyatı gösterir.

Kayıttaki tüm lotlar

AyrıntılarSınıflandırma, üzümler, şişe boyutları ve diğerleri
Bölge
Appellation
Sınıflandırma
Premier Grand Cru Classé, 1855
Stil
Red · Merlot–Cabernet blend, Graves
Üzüm bileşimi
Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc≈ 45–50%; ≈ 40–45%
Şişe boyutları
375 · 750 · 1500 · 3000 ml
Tipik bir yılda üretilen şişe sayısı
108,000 bottlesNot published by the estate; The Wine Cellar Insider puts the red grand vin at 8,000–10,000 cases a year — Corkonomics uses the midpoint, 9,000 cases (108,000 bottles)
İlk üretilen vintaj
1600
Büyük yıllar
13 / 32 mükemmel veya istisnai puan aldı

Karşılaştırılabilir şaraplar

Karşılaştır →

Koleksiyoncuların bu şarapla karşılaştırdığı aynı appellation veya bölgeden şaraplar.

Kaynaklar

  1. Château Haut-Brion — producer profile, The Wine Cellar Insider, 2025. Alındı 22 September 2026. typical annual production
  2. Château Haut-Brion, 2025. Alındı 3 September 2026.
Son inceleme: September 2026Bu sayfada bir hata bildirin