CorkonomicsThe economics of wine production, collection, and vineyards
Rakamlar
Bağ arazisi · Pauillac≈$2,798,250 bir hektar▼ aşağı 17% on 20232024Açılış fiyatı · Château Lafite Rothschild 2025≈$376 bir şişe▲ yukarı 17% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · Romanée-Conti Grand Cru, DRC 2019$22,917 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Burgundy grand cru (Pinot Noir)$48–283şarap için ABD gümrük vergisi · Canada+50%bu yana Aug 2026ABD'de sıradan bir market şişesi$13.77 bir litre▼ aşağı 1.3% bir yıldaSep 2026Bağ arazisi · Margaux≈$1,567,020 bir hektar▼ aşağı 7% on 20232024Açılış fiyatı · Château Cheval Blanc 2025≈$376 bir şişe▲ yukarı 22% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · La Tâche Grand Cru, DRC 2018$5,417 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Champagne prestige cuvée$26–89şarap için ABD gümrük vergisi · Australia+12.5%bu yana Jul 2026Bağ arazisi · Côte-Rôtie≈$1,511,055 bir hektar▲ yukarı 8% on 20232024Açılış fiyatı · Château Mouton Rothschild 2025≈$336 bir şişe▲ yukarı 19% bir önceki yıla göreMüzayedede satıldı · Richebourg Grand Cru, DRC 2012$3,542 bir şişeSotheby's, Sep 2026Bir şişe üretim maliyeti · Bordeaux classified growth (2nd–5th)$17–61şarap için ABD gümrük vergisi · New Zealand+12.5%bu yana Jul 2026Bağ arazisi · Côte de Nuits grand cru≈$7,275,450 bir hektar2019Açılış fiyatı · Château Palmer 2025≈$268 bir şişe▼ aşağı 19% bir önceki yıla göreBağ arazisi · Pomerol≈$2,238,600 bir hektar2023
Corkonomics
ÖğrenÜzümlerBölgelerŞaraplarHaberler
Şarap temelleriBeş şarap türüŞarap nasıl tadılırŞarap etiketi nasıl okunurYemekle şarapŞarap terimleri
Learn the economicsThe economics of wine productionThe economics of wine collectingCourses
Bölgeler
Şaraplar
FiyatlarBir şişenin üretim maliyetiBağ arazisi ne kadara mal olurÜzüm fiyatlarıSınırın eklediğiŞarabın fiyatı neden bu kadarPiyasaya çıkış fiyatlarıMüzayede sonuçlarıTarifelerPiyasaya genel bakışResmi istatistiklerde şarapBağ ekonomisiAraştırma
Daha fazlaVeriye SorYapay zeka ajanlarıKaydedildiAPIHakkımızdaMetodolojiİletişim
Koyu mod
Dil
Currency
Ayarlar
Koyu mod
Dil
Currency

Şaraba yeni misiniz? Kısa derslerle başlayın, ardından bilmediğiniz her kelimeyi arayın.

Öğren · Şarap terimleri · Kayıtlı sayfalarınız

Château Margaux

The grand vin of Château Margaux: roughly 130,000 bottles from a third of the crop, 100% new oak, and a modern reputation built on 1982, 1990, 2000, 2010 and 2015.

Bu şarabı kaydet · Karşılaştır

Château Margaux in Bordeaux, France
robertdering · Adobe Stock · Adobe Stock Standard License

Château Margaux's grand vin is made from a strict selection — the estate says about a third of the red harvest — of its 82 hectares of red vines, aged 18–24 months in 100% new oak from the château's own cooperage. Production of roughly 130,000 bottles (about 11,000 cases) makes it smaller than Lafite or Mouton. It sells en primeur and trades in every vintage.

Yapımcı
Château Margaux
İtibaren
Margaux, Bordeaux
Stil
KırmızıCabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot
Tipik bir yılda üretilen şişe sayısı
130K
Şarap türü

Bordeaux first growth

Bordeaux'nun beş birinci cru classé mülkünden birinden kırmızı şarap. Her fıçı yenidir, üzümler elle toplanır; şarap şişelenmeden önce bir buçuk yıldan fazla bekler.

Bu tür bir şişeyi üretmek ne kadar tutar

Lambri kaplı bir yemek odasında beyaz masa örtüsünde bir karaf ve kırmızı şarap kadehi

İyi yıllar ve kötü yıllar

Her kare bir yılı temsil ediyor. Kare ne kadar koyuysa o yılın havası üzümler için o kadar iyiydi. Hakkında okumak için bir yıla dokun.

İstisnaiMükemmelÇok iyiİyiKarmaZor
Temel bilgiler

Price history in outline

Margaux's secondary market followed Bordeaux's general cycle — a peak on the 2009 and 2010 releases, a decline to 2015, a recovery to 2022 — with smaller swings than Lafite's, which was the focus of Asian demand. The 2015, released in a bespoke bottle after Paul Pontallier's death and Norman Foster's new winery, is the most expensive modern release.

Supply

The selection ratio is the supply lever: in a difficult year (2013, 2017) the grand vin shrinks and Pavillon Rouge grows. Vintage production figures are not published.

Bir tablodaki her yılHer yılın nasıl puanlandığı ve üreticinin ilk istediği fiyat
VintageYılın değerlendirmesiPiyasaya çıkış fiyatıNe kadar nadir (0–100)Yetiştirme sezonu
2025Mükemmel — 38A dry spring and early summer comparable to 2022, then about 60 mm of rain in late August…
2024Karma ≈$309 38More than 1,000 mm of rain between 18 October 2023 and 28 March 2024, and mild…
2023Çok İyi ≈$403 39Little rain early in the year; a single heatwave in late August scalded some grapes…
2022İstisnai ≈$578 39Hot, dry summer; small berries, low yields, high concentration.
2021Karma ≈$470 40Frost, mildew and a cool summer; variable quality and small crops.
2020Mükemmel ≈$484 40
2019Mükemmel ≈$369 41
2018Mükemmel ≈$457 41
2017İyi ≈$390 42
2016İstisnai — 42Wet spring then a dry summer; a large, balanced crop widely rated with 2009 and 2010.
2015Mükemmel — 42
2014Çok İyi — 43
2013Zor — 43Cold wet spring, poor flowering, rot at harvest; small crops and severe selection at the…
2012İyi — 44
2011İyi — 44
2010İstisnai — 44Cool nights and a dry summer gave high tannin and acidity; released at prices above 2009…
2009İstisnai — 45Warm, dry, long growing season; widely described as one of the great modern vintages…
2008Çok İyi — 45
2007Karma — 45
2006Çok İyi — 45
2005İstisnai — 46
2004İyi — 46
2003Karma — 46
2002İyi — 46
2001Çok İyi — 46
2000Mükemmel — 47
1999İyi — 47
1998Çok İyi — 47
1997Karma — 47
1996Mükemmel — 47
1995Çok İyi — 48
1994— — 48
1993— — 48
1992— — 48
1991— — 48
1990İstisnai — 49
Çıkış fiyatı, üreticinin bir şişe için ilk talep ettiği fiyattır. Tire, fiyatın yayınlanmadığı anlamına gelir.

Yıl ve puana göre ara

Vintaja göre piyasaya çıkış fiyatıÜreticinin şişe başına istediği fiyat, yıl yıl

Her nokta, o vintage ilk sunulduğunda üreticinin tek şişe için belirlediği fiyatı gösterir; bu fiyatlar sektör yayınlarına dayanır. Düşen bir çizgi üreticinin açılış fiyatını düşürdüğünü gösterir; bunun nedeni genellikle önceki vintagein yavaş satmasıdır. Yükselen bir çizgi ise güçlü bir yılın ardından gelen özgüvendir.

$200$300$400$500$6002018201920202021202220232024Release price · 2017-07-01 · $390Release price · 2018-07-01 · $457Release price · 2019-07-01 · $369Release price · 2020-07-01 · $484Release price · 2021-07-01 · $470Release price · 2022-07-01 · $578Release price · 2023-07-01 · $403Release price · 2024-07-01 · $309$ per 75 cl bottle at first offerVintage yearVintages 2017–2024 with a reported release price · sources listed in the table above · ≈ converted to USD at the 9 Oct 2026 rate
bildirildiği şekliyle, çıkış para birimi cinsinden, 75 cl şişe başınaKaynak: adlandırılmış yayınlar, her hasat yılı sayfasında kaynak gösterilen
Bu şarabın üretim maliyeti nedir?Tahminimiz: $28–$95 bir şişe

Bu gibi bir şarabın tek şişesini üretmenin maliyeti yaklaşık $28 ile $95 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Mağazadaki fiyat çok daha yüksektir; çünkü arazi kıttır, isim ünlüdür ve şarap size ulaşana kadar pek çok aracı payını alır.

BileşenDüşükYüksek
Imputed land cost$11.34$43.88
Vineyard operations$3.31$10.24
Oak barrels$0.56$1.61
Winemaking labour and cellar work$2.50$5.00
Cellar aging$1.20$2.96
Bottle, closure, label, case and bottling$4.90$13.40
Winery overhead$3.00$7.00
Financing over the aging period$1.61$10.89
Tahmini şaraphane üretim maliyeti$28.42$94.98
One standard bottle, at the winery door. Built in US dollars and shown in your chosen currency.

Tam dökümü gör

Güncel müzayede sonuçlarıKoleksiyoncuların bu şarabın şişelerini sattığında elde ettiği fiyatlar
Satış tarihiVintageEv ve satışBiçimLot fiyatıŞişe başına
Sep 20262000Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 3846 × 75 cl≈$4,299≈$717 prim dahil
Sep 20261995Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 23412 × 75 cl≈$6,284≈$524 prim dahil
Sep 20261999Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 18712 × 75 cl≈$5,292≈$441 prim dahil
Sep 20262018Christie'sFine and Rare Wines & Spirits Online: London Edition (sale 24534) · lot 26 × 75 cl≈$4,299≈$717 prim dahil
Sep 20261998Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 486 × 75 cl≈$2,798≈$466 prim dahil
Sep 20261997Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 471 × 600 cl≈$3,358≈$3,358 prim dahil
Sep 20261997Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 4612 × 75 cl≈$4,477≈$373 prim dahil
Sep 20261997Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 4512 × 75 cl≈$4,197≈$350 prim dahil
Sep 20261997Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 449 × 75 cl≈$2,798≈$311 prim dahil
Sep 20261996Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 431 × 600 cl≈$7,695≈$7,695 prim dahil
Sep 20261996Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 428 × 75 cl≈$6,716≈$839 prim dahil
Sep 20261995Sotheby'sFinest & Rarest Wines (PF2662) · lot 416 × 150 cl≈$15,390≈$2,565 prim dahil
Fiyatlar her satışın kendi para birimiyledir. Christie's ve Sotheby's alıcı komisyonunu dahil eder; Hart Davis Hart ise komisyon öncesi fiyatı gösterir.

Kayıttaki tüm lotlar

AyrıntılarSınıflandırma, üzümler, şişe boyutları ve diğerleri
Bölge
Appellation
Sınıflandırma
Premier Grand Cru Classé, 1855
Stil
Red · Cabernet-led, 100% new oak, 18–24 months
Üzüm bileşimi
Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot≈ 85–90% in recent vintages
Şişe boyutları
375 · 750 · 1500 · 3000 ml
Tipik bir yılda üretilen şişe sayısı
130,000 bottles≈ a third of the red crop from 82 ha; the estate has described the proportion, not the bottle count
İlk üretilen vintaj
1810
Büyük yıllar
13 / 32 mükemmel veya istisnai puan aldı

Karşılaştırılabilir şaraplar

Karşılaştır →

Koleksiyoncuların bu şarapla karşılaştırdığı aynı appellation veya bölgeden şaraplar.

Kaynaklar

  1. The wines, Château Margaux, 2025. Alındı 3 September 2026.
  2. Château Margaux — the estate, 2025. Alındı 3 September 2026.
Son inceleme: September 2026Bu sayfada bir hata bildirin